Sve kategorije

Featured posts

Istaknute objave

Lifestyle

Neoviderm

Noviteti

Savjeti

Saznajte kako

Tretmani kose

Tretmani kože

Naslovnica Objave
Istaknute objave
KAKO POPRAVITI KOŽNU BARIJERU?
Istaknute objave,
Savjeti,
Saznajte kako,
Tretmani kože
22. prosinca 2021.

KAKO POPRAVITI KOŽNU BARIJERU?

'Popravi kožnu barijeru' popularan je pojam koji postaje sve veći i veći u skincare industriji, ali suprotno mnogim trendovima koji dolaze i odlaze, ovo je „hype“ kojeg ne želiš propustiti.

Dizajn bez naslova (1).png

'Popravi kožnu barijeru' popularan je pojam koji postaje sve veći i veći u skincare industriji, ali suprotno mnogim trendovima koji dolaze i odlaze, ovo je „hype“ kojeg ne želiš propustiti. Uostalom, tvoja kožna barijera ima veliku odgovornost - ona je razlog zašto tvoja koža blista, kao i zašto izgleda suho, bez sjaja i beživotno. Udubimo se u detalje…

ŠTO JE KOŽNA BARIJERA?

Naša koža se sastoji od puno različitih slojeva, a kožna barijera je najudaljenija od svih njih. Ima dva glavna zadatka: jedan je zadržati dobre stvari unutar kože (mislimo na zdrava prirodna ulja, hidrataciju i zdravlje), a drugi je spriječiti loše stvari (poput nadražujućih tvari u okolišu, na primjer). Kada je kožna barijera zdrava, učinit će upravo to - a koža bi trebala biti hidratizirana, meka i zanosno puna. S druge strane, kada je kožna barijera oštećena, to je druga priča. Postaje joj teško pravilno funkcionirati, a možemo primijetiti da nam je koža siva, suha, a ten neujednačen i pun nepravilnosti.

ŠTO UZROKUJE OŠTEĆENJA KOŽNE BARIJERE?

Naše kožne barijere oštećuju se kada se lipidi (prirodne masti koje pomažu našoj koži) razgrađuju. Mnogo je razloga zašto se to događa. Prvo, tu su genetika, starenje i čimbenici okoliša, koji su, suočimo se s tim, uglavnom izvan naše kontrole. Drugo su naše skincare rutine i režimi spavanja. Dakle, donosimo ti nekoliko stvari na koje treba pripaziti ako želiš zadržati barijeru kože u svom briljantnom, najboljem izdanju.

Voda za umivanje koja je previše topla ili hladna. Kad god nanosiš vodu na kožu, odluči se za mlaku vodu. Ako je voda prehladna, neće ukloniti prljavštinu i nečistoće. Ako je prevruće, možeš oštetiti prirodna ulja svoje kože.

Prekomjerni piling. Ako si ljubitelj pilinga, poslušaj. Iako ispravan piling lica može imati brojne prednosti za kožu, lako je pretjerati. Pokušaj zadržati svoj režim pilinga na 2-3 puta tjedno i napravi pauzu ako koža postaje crvena, suha ili se ljušti.

Korištenje previše aktivnih sastojaka. Iako kreme poput AHA, retinola i vitamina c mogu biti vrlo učinkovite za našu kožu, moguće je pretjerati nanošenjem previše aktivnih sastojaka odjednom. To je zato što su aktivni sastojci za njegu kože vrlo koncentrirani. Ako ovi sastojci izazivaju iritaciju kože, pokušaj smanjiti učestalost nanošenja, pokušaj ih izmjenjivati ​​ili ih rasporediti kroz tjedan. A ako si u nedoumici, razmisli o zakazivanju odlaska kod svog dermatologa.

Oštećenja od sunca. Možda zvuči kao da stalno vičemo o kremama za sunčanje, ali to je s dobrim razlogom (obećajemo!). Ne možemo to reći dovoljno puta – najveći je i najbolji zaštitnik od UV zraka i njihovih štetnih učinaka na kožu.

Tvoj režim spavanja. Ako se ikad probudiš nakon neprospavane noći s natečenim licem i nairitiranom kožom koja izgleda umorno - sada znaš i zašto. Ne postoji ništa kao dobar noćni san za jačanje kožne barijere.

ZNAKOVI OŠTEĆENE KOŽNE BARIJERE

Ako je tvoja koža u posljednje vrijeme bez sjaja, možda se sada pitaš može li oštećena kožna barijera biti krivac. Evo nekih od najčešćih znakova narušene kožne barijere:

  • Crvenilo

  • Rozacea

  • Suha, ljuskava koža

  • Hiperpigmentacije

  • Zategnutost i iritacija

  • Osjetljiva ili upaljena područja kože lica

  • Bakterijske, virusne ili gljivične infekcije

  • Ekcem

KAKO ODRŽAVATI BARIJERU VAŠE KOŽE KAKO BISTE SPRIJEČILI OŠTEĆENJA

Ako doživiš oštećenje kožne barijere, krivi proizvodi mogu uzrokovati još veće probleme. Imamo nekoliko savjeta za metodičan pristup obnavljanju, njezi i jačanju kože s provjerenim proizvodima.

LIJEČITE KOŽNU BARIJERU ANTIOKSIDANSIMA

Oštećenu kožnu barijeru potrebno je obnoviti. Prvi korak: Pomozi joj nadomjestiti iscrpljene lipide u koži primjenom ulja koja su prepuna antioksidansa, poput ulja suncokreta i šafranike, koja hidratiziraju linolnu kiselinu. Čuvaj se ulja s jakim mirisom, poput ulja mente ili citrusa, koje mogu iritirati osjetljivu kožu. Proizvodi koji sadrže pantenol – derivat vitamina B-5 – također djeluju kao lubrikanti za iscjeljivanje, kao i proizvodi s niacinamidom, sastojkom koji povećava proizvodnju ceramida i obnavlja funkciju kožne barijere.

HIDRATACIJA, HIDRATACIJA I HIDRATACIJA

Oštećena epiderma zahtijeva vlagu, stoga je dobro hidratizirana koža ključna u borbi za obnavljanje i održavanje zdrave kožne barijere. Posegni za kremama, losionima i serumima koji sadrže humektanse koji vežu vlagu, kao što su glicerin, sorbitol i hijaluronska kiselina. Hijaluronska kiselina je moćan sastojak protiv starenja koji zadržava vlagu i poboljšava elastičnost kako ti pomogao da zadržiš punu kožu mladolikog izgleda.

SMANJI UPALU

Oštre kemikalije u proizvodima za borbu protiv akni, prekomjerni piling i korištenje retinoida krivci su koji mogu potaknuti stanja poput ekcema i rozacee. Kako bi spriječili crvenilo i suhu kožu koja se ljušti, moramo olabaviti upotrebu takvih proizvoda koji otežavaju kožu dok koža ne zacijeli, a zatim premjestiti korištenje sastojaka protiv akni i starenja svaki drugi dan ili nekoliko puta tjedno. Odbaci sredstva za čišćenje i tonere s adstringentima i odluči se za one s umirujućim sastojcima poput koloidnih zobenih pahuljica – prirodnog anti-iritansa – koji pomažu u smirivanju crvenila.

KORISTITE SPF KREMU I SUPLEMENTE

Izlaganje suncu jedan je od vodećih uzroka oštećenja kožne barijere, a kontinuirano izlaganje UVA i UVB zrakama otežava obnavljanje kožne barijere. Svaki dan koristi SPF kremu širokog spektra sa SPF-om od 30 ili više i svakako odaberi onu koja je puna antioksidansa za dobrobiti protiv starenja uz zaštitu. Također poželjno je i raditi na zdravlju kože iznutra prema van: prehrana bogata esencijalnim masnim kiselinama ili dodatkom omega-3 također može pomoći hraniti i umiriti kožu.